فرمت دی وی ار داهوا

فرمت در سیستم‌های نظارتی از دیدگاه‌های مختلفی معانی متفاوتی پیدا می‌کند. فرمت دی وی ار داهوا از یک نظر به قالب بندی و پاک کردن اطلاعات هارد دوربین مداربسته به طور کامل و آماده سازی برای ذخیره سازی اطلاعات جدید در آن اشاره می‌کند. از نظر دیگر فرمت فشرده سازی تصاویر دوربین مداربسته را بیان می‌کند. در هر صورت در این مطلب هر دو دیدگاه مورد نظر قرار گرفته است.

dahuadvrformatt,,

کاربرانی که عبارت فرمت دی وی ار داهوا را جستجو می‌کنند در دو گروه قرار می‌گیرند: گروه اول به دنبال فرمت هارد دی وی ار داهوا هستند و گروه دوم به دنبال فرمت‌های خرجی دی وی ار داهوا. در این مطلب به سوال هر دو گروه پاسخ می‌دهیم. بنابراین مطلب در دو بخش تنظیم شده است. بخش اول به چگونگی فرمت و پاک کردن اطلاعات و آماده‌سازی هارد دستگاه پرداخته شده است. بخش دوم شرح و توضیح فرمت‌های فشرده سازی که برند داهوا برای تصاویر ذخیره شده استفاده می‌کند، است.


آنچه در این مقاله می‌خوانید:

• فرمت هارد دی وی ار داهوا

• فرمت ضبط دی وی ار داهوا

• فرمت فشرده‌سازی دی وی ار داهوا


فرمت هارد دی وی ار داهوا


در دستگاه‌های ضبط دوربین مداربسته هم DVR و هم NVR از هارددیسک اینترنال استفاده می‌شود. تصاویر و فیلم دوربین‌های مداربسته در این هارد ذخیره می‌شود. زمانی که اولین بار هارد را به دستگاه ضبط متصل می‌کنید بهتر است هارد فرمت شود تا همه فضاهای هارددیسک برای ضبط خالی باشد. برای این منظور در دستگاه‌های داهوا وارد صفحه منو شده و گزینه STORAGE را انتخاب کنید.


|alt=dahua-dvr-format1.jpg,|dahua-dvr-format1.jpg

در سمت چپ گزینه HDD MANAGE را کلیک کنید.


|alt=dahua-dvr-format2.jpg,|dahua-dvr-format2.jpg

در این صفحه تعداد و مشخصات هارددیسک‌هایی که به دستگاه متصل هستند را مشاهده می‌کنید. هارد مورد نظر را انتخاب کنید و سپس روی دکمه Format کلیک کنید.


|alt=dahua-dvr-format.jpg,|dahua-dvr-format.jpg

بعد از کلیک روی دکمه Format کادر تایید باز می‌شود. با کلیک روی دکمه Yes کار فرمت دی وی ار داهوا آغاز خواهد شد.


در آخر اول روی دکمه Apply و بعد Save کلیک کنید.


|alt=dahua-dvr-format4.jpg,|dahua-dvr-format4.jpg

فرمت ضبط دی وی ار داهوا


دوربین‌های مداربسته در برندهای مختلف تصاویر را با فرمت‌های متفاوتی به دستگاه ضبط ارسال می‌کنند. اگر این فرمت با فرمت دستگاه ضبط سازگاری داشته باشد، تصاویر در دستگاه قابل مشاهده و ذخیره نخواهد بود. به همین دلیل در زمان خرید دوربین و دستگاه را از یک برند انتخاب کنید و یا به سازگاری دوربین مداربسته با دستگاه ضبط توجه کنید. این موضوع موجب شد تا برخی برندهای دوربین مداربسته بر آن باشند که دستگاه ضبط خود را با پشتیبانی از چند فرمت طراحی و تولید کنند. همین امر آنها را در میان رقبایشان محبوب‌تر کرد. زیرا بسیاری از مشتریان قصد گسترش سیستم نظارتی خود را داشته و نمی‌خواستند تمام اجزای سیستم را تعویض کنند.

پشتیبانی از چند فرمت دوربین مداربسته این امکان را برای کاربر فراهم می‌کند که دوربین مداربسته با فرمت‌های HDCVI، CVBS، AHD و TVI را به دستگاه ضبط متصل کند. دوربین می‌تواند بین این چهار فرمت از طریق منوی OSD یا سوئیچ واقع بر روی کابل خروجی ویدیو جابه‌جا شود و دوربین را نه تنها با DVRهای HDCVI، بلکه با اکثر DVRهای HD/SD موجود نیز سازگار می‌کند. بنابراین خرید دوربین مداربسته داهوا با پشتیبانی از چند فرمت برای افرادی که قصد گسترش سیستم نظارتی خود را دارند انتخاب مناسبی است. کافیست از طریق سوئیچ دوربین، فرمت خروجی دوربین را برای ضبط دستگاه با دستگاه ضبط همسان کند.


خطای Invalid Camera Format یا فرمت دوربین نامعتبر است!


اگر زمانی که دوربین مداربسته را به ضبط کننده داهوا متصل می‌کنید، عبارت Invalid Camera Format یا Invalid Camera Video Standard نمایش داده شد به این منی است که دوربین با فرمت دستگاه سازگار نیست. حال چه باید کرد. دی وی ارهای جدید داهوا که به صورت XVR طراحی شده اند، از انواع سیگنال های دوربین مداربسته پشتیبانی می‌کنند. از انواع این سیگنال‌ها می‌توان به IP، HD-CVI، HD-TVI، AHD و آنالوگ معمولی اشاره کرد.

این نوع ضبط‌کننده‌ها گاهی اوقات penta-brid نامیده می‌شوند، « penta» به معنی پنج است و تعداد انواع دوربین‌های پشتیبانی شده توسط این ضبط‌کننده را بیان می‌کند. خطای فرمت نامعتبر دوربین به مشکل سازگاری بین دوربین و ضبط کننده مربوط می شود. می توان آن را با تغییر نوع دوربین در تنظیمات یا به روز رسانی سیستم عامل برطرف کرد. در برخی موارد، مشکل قابل حل نیست زیرا وضوح دوربین توسط ضبط کننده پشتیبانی نمی‌شود.

برای حل این مشکل در منوی اصلی بخش Setting گزینه Camera را انتخاب کنید. از گزینه‌هایی نمایش داده شده روی Camera Type کلیک کنید.


|alt=dahua-dvr-format5.jpg,|dahua-dvr-format5.jpg

در اینجا باید کانال را با نوع دوربینی که می‌خواهید وصل کنید مطابقت دهید. باید بدانید چه دوربینی دارید، نوع دوربین را براساس جعبه یا برگه مشخصات بررسی کنید. اگر دوربین AHD است، باید کادر AHD را روی شماره کانالی که دوربین را وصل کرده‌اید علامت بزنید. هنگامی که تنظیمات را ذخیره کردید، DVR دوباره راه اندازی می شود و پس از بازگشت باید تصویر نمایش زنده را ببینید.


فرمت فشرده‌سازی دی وی ار داهوا


در سیستم‌های نظارتی فرمت فشرده سازی به صورت‌های مختلف وجود دارد. اهمیت استفاده از آنها به ویژه در میزان حافظه مصرفی و پهنای باند مورد استفاده کاملاٌ مشخص می‌شود. فرمت‌های فشرده سازی تصاویر دوربین مداربسته را فشرده کردن بدون آن که کیفیت آنها کاهش یابد. این دقیقا چیزی است که ما می‌خواهیم تصاویر دوربین مداربسته با کیفیت بالا با حجم کمتری در حافظه ذخیره شود. درنتیجه دستگاه ضبط اطلاعات بیشتری را می‌تواند در هارد ذخیره کند.

H.264. H.265. شما این اصطلاحات را شنیده اید و احتمالاً اسمارت H.265+ را نیز شنیده اید. اینها همان فرمت‌های فشرده‌سازی فیلم دوربین مداربسته داهوا هستند. اما آیا می دانید چه چیزی این کدک های فشرده سازی ویدیو را متمایز می‌کند و چرا ممکن است بخواهید یکی را بر دیگری ترجیح دهید؟

هنگام تعیین یک سیستم نظارت تصویری، یکپارچه‌سازهای هوشمند به دنبال بالاترین کیفیت تصاویر ویدئویی IP مرتبط هستند که هم مقرون به صرفه باشد و هم کمترین فشار را به شبکه وارد کند. یک کدک فشرده سازی پیشرفته مانند H.265 باعث کاهش بیت ریت و نیاز کمتر به ذخیره سازی می‌شود. داهوا با معرفی Smart H.265+ این امکان را یک قدم جلوتر می‌برد و نرخ بیت را به شدت کاهش می‌دهد.


|alt=codecT.jpg,|codecT.jpg

همانطور که می بینید، Smart H.265+ نسبت به H.264 ذخیره سازی و بیت ریت را تا 90 درصد کاهش می دهد!

یکی دیگر از مزایای Smart H.265+ مربوط به خود دوربین است. برای کاربرانی که قبلاً به دلیل محدودیت‌های شبکه، فضای ذخیره‌سازی و/یا بودجه قادر به استفاده از دوربین‌های با مگاپیکسل بالا نبودند، می‌توانند دوربین‌های مگاپیکسلی بالاتری را نصب کنند. دوربین‌هایی که از نرخ بیت و نیاز ذخیره‌سازی مشابهی نسبت به آنچه در H.264 یا H.265 استفاده می‌کردند. می‌توانید نرخ فریم ضبط را افزایش دهید تا روانی فیلم را بهبود ببخشید، یا دوربین‌های بیشتری را با وضوح و نرخ فریم یکسان برای گسترش ناحیه پوشش نصب کنید. در واقع استفاده از این فرمت‌ فشرده سازی عملکرد دوربین‌های مداربسته با کیفیت‌های بالا را مقرون به صرفه‌تر کرده است.


لینک های مفید:Written by www.tticctv.com

691-avatar-min,,

tticctv.com

با بیش از ده سال سابقه فعالیت در زمینه سیستم های امنیتی و حفاظتی آماده ارائه خدمات ویژه به شما دوستان عزیز هستیم. برای اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس بگیرید:
021-88500020

نظرات (0)
 
نظر خود را ثبت کنید